Iskolánk története
Iskolánk 1982. szeptember 1-jével nyitotta meg kapuit a tiszafüredi zenélni vágyók számára. Megalapításában nagy szerepet játszott: †Rente Ferenc, a Tiszafüredi Nagyközségi Közös Tanács elnöke, †Bacskay Miklós Művelődés, Egészségügy és Sport Osztályvezető, Gaál Sándor könyvtárvezető. Zeneiskolánk első két évében a Kiss Pál Általános Iskola tagozataként működött, melynek a szakmai irányítását a karcagi Állami Zeneiskola igazgatta. Az oktatást 9 szakképzett tanár tartotta 192 növendéknek a művelődési ház helyiségeiben és egy átalakított szolgálati lakásban.
Az első tantestület tagjai:
Balla Tibor - furulya, bariton, tuba, harsonatanár
Balláné Petróczki Katalin - zongoratanár
Csukáné Szász Judit - zongoratanár
Kecskés Gyöngyi - zongoratanár
Kőmíves Miklós - szolfézs, furulya, klarinét, fagott-tanár
Nagy Ágnes - furulya, fuvolatanár
Papp István - gitártanár
Polgár Benedek - trombitatanár
Szabó Katalin - szolfézs, hegedűtanár és egyben az intézmény akkori igazgatója.
Az iskola első tanévében kezdő növendékei, akik később zenei pályára kerültek:
Fazekas Ede - hegedű
Nagy Nándor - harsona
Seres Vilmos- klarinét
Trázsi Erzsébet - zongora
Varga Sándor - harsona
Varga Gábor - klarinét
Az 1984-1985-ös tanévtől a tanszakok „birtokba vehették” az iskola jelenlegi épületét, illetve annak egy részét. Az iskolában ugyanis egy általános iskolai, alsó tagozatos osztályt oktattak és mellettük egy főző konyha is működött. A tanulók és tanárok létszámának gyarapodása azt eredményezte, hogy egyre több tanteremben - pár éven belül pedig az összesben - zenét oktattak. 1986 november 1-jétől az iskola részben önálló intézményként működött.
Ahogy a növendékek egyre nagyobb hangszeres tudásra tettek szert, lehetőség nyílt fúvószenekarunk megalapítására, melyhez Szúnyogh József és Balla Tibor tanárurak nevei fűződnek. Az iskola életében mérföldkőnek számító együttes 1987 februárjában felvette a "Tiszafüredi Ifjúsági Fúvószenekar" nevet. Tagjai az iskola növendékei és tanárai voltak. A karmester Balla Tibor tanárúr volt egészen egészen 2013 januárjáig. Vezetésével az együttes több alkalommal ért el helyezést országos, illetve nemzetközi versenyeken, fesztiválokon, és zenekari találkozókon és szinte minden évben utazást szerveztek Európa számos országába. 2014 szeptemberétől a zenekart Kerekes András vezeti, a kijelölt úton haladva.
Iskolánk 1994. augusztusától önállóan gazdálkodó költségvetési intézményként működik.
2003/2004-es tanévtől iskolánk új művészeti ággal bővült. A zeneművészeti ág mellett képző-, és iparművészeti ág bőrműves tanszakán is oktathattuk az érdeklődő tanulókat. E szak tanulásával tovább ápoltuk a hagyományok ezen ágát, mivel nagyon fontosnak tartjuk a művészeti hagyományok kialakítását és ápolását is, melyek ösztönző és motiváló hatással vannak a város tanuló ifjúságára és ezentúl a város művészetet szerető közönségére. Ezt a művészeti ágat anyagi fedezet hiánya miatt 2006. szeptember 1-jétől nem működtethetjük tovább.
Intézmény átszervezés következtében 2005. június 02-ától többcélú intézményként működik, az Általános Művelődési Központ intézményegységeként. 2007. augusztus 24-étől, az újbóli intézményi átszervezés következtében az ÁMK megszüntetésével szakmailag önálló Fekete László Zeneiskola – Alapfokú Művészetoktatási Intézménnyé alakult át. Ugyanebben a tanévben iskolánk minősítési eljáráson esett át, melyen megszerezte a "Kiválóra minősített alapfokú művészetoktatási intézmény" címet.
Iskolánkat Tiszafüred város önkormányzata finanszírozta egészen 2013. január 1-jéig, akinek köszönettel tartozunk, hogy a nehéz gazdasági helyzet ellenére kitartott mellettünk. Ezután új fenntartónk a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ lett.
Az idő haladtával a környező településeken is egyre nagyobb igény mutatkozott a hangszeres oktatásra, ezért intézményünk kihelyezett tagozatokat hozott létre Tiszaszentimrén, Tiszaörsön, Tiszaszőlősön, Abádszalókon, Poroszlón. Sajnos utóbbi két telephelyünkön ma már nem folyik zeneoktatás, de terveink között szerepel ezen tagozatok újraindítása.
2018 márciusában székhelyváltásra került sor. Szeretett, Piac tér 4. sz. alatt lévő épületünket elhagytuk és a sokkal jobb állapotban lévő, nagyobb területtel bíró, egykori kollégium épületét vehettük birtokba a Fő út 63. sz alatt.
Intézményünkben 250 tanuló részvételével folyhat alapfokú művészetoktatás, mely megalapozza a művészi kifejezőkészséget valamint a tehetséges, zeneművészeti pályát választó tanulókat felkészíti a szakirányú továbbtanulásra. Iskolánk délutáni tanrend szerint működik, amely keretén belül a művészeti nevelés-oktatás heti kétszer harminc perc és kétszer negyvenöt perces képzési idővel valósul meg.
Célunknak tekintjük a szakzenész utánpótlás nevelését, azaz tehetséges gyermekek zenei pályára való felkészítését is. A rendszerezett zenei ismeretnyújtás mellett az értékes zene megszerettetésével, a tanulók ízlésének, esztétikai kultúrájának, a szabadidő tartalmas eltöltésének igényét próbálja kielégíteni.
A tanulók élményszerűen tapasztalják meg a zeneművészet sokszínűségét, valamint azokat a kifejezési formákat, amelyek ebben a művészeti ágban ötvöződnek. Lehetőséget ad az európai műveltség, a nemzeti, népi hagyományok, értékek átadására, az értékmegőrzés formáinak kialakítására.
Tantestületünk 1994-ben legjobb nevelőtestületi díjat kapott kimagasló teljesítménye elismeréseként. (Jász-Nagykun-Szolnok megyéért díj a tiszafüredi Zeneiskola oktató-nevelő közössége részére.)
Iskolánk tanulói az 1982. év működése óta országos és megyei versenyeken szép eredményeket értek el.
Országos versenyre 47 tanulónk jutott be, közülük 6 tanuló I., 2 tanuló II. és 8 tanuló III. helyezés ért el, valamint 4 tanuló különdíjat kapott. Tanáraink 4 felkészítő tanári díjat és 7 zongorakísérői díjat kaptak. Az intézmény 2 alkalommal a legjobb Zeneiskola díjat is megkapta. Megyei versenyeken 131 díjat, , többször a legjobb felkészítő-tanári, zongorakísérői díjat és a legeredményesebb iskola díjat kaptuk meg.
Zeneművészeti szakközépiskolába sikeresen felkészítettünk 92 fő tanulót.
Fúvószenekar - Tiszafüredi Ifjúsági Fúvószenekar
Fúvószenekarunk 1985-ben alakult a zeneiskola néhány növendékéből. Megalakulását követően, 1987-ben felvette a "Tiszafüredi Ifjúsági Fúvószenekar" nevet . Volt és jelenlegi tanulóinkból, általános-, közép-és felsőfokú intézmények diákjaiból, valamint dolgozó fiatalokból áll. A zenekar egyaránt játszik hagyományos fúvószenét (indulók, polkák), feldolgozásokat (világslágerek, musicalrészletek, filmzenék), amelyekkel koncert- és könnyűzenei programjainkon kívül nagyszabású rendezvényeken, fesztiválokon vesz részt hazánkban és Európa számos országában.
Eredményei:
-Az 1994-es és ’95-ös Debreceni Virágkarneválon közösen a Bekton Ifjúsági Fúvószenekarral és a Waltzer Majorette Csoporttal II. illetve I. helyezés.
-1995-ben Budapesten a Miskolci Majorette Együttessel az Ifjusági Majorette Versenyen II. helyezés.
-Részt vettek a IV. Európai Ifjúsági Zenei Fesztiválon.
-1996-ban az Orient 2000 Nemzetközi Majorette és Zenekari Fesztivál közönségdíj.
-1997-ben a Budapesti Tavaszi Fesztivál fúvószenekari találkozóján II. helyezés.
-1998-ban a franciaországi Villefrance-de-Rouergue-ban fesztivál nagydíj.
-2000-ben az olaszországi Bergamo-ban Világfesztiválon vettek részt.
-2001- ben a franciaországi Mazamet–ben, Vichy–ben és Ganges–ben Europarade Fesztiválon vettek részt.
-2001-ben Kunszentmártonban megrendezett fúvószenekari találkozón Fesztiváldíjat
-2002-ben Kunszentmártonban megrendezett fúvószenekari találkozón Kiemelt Nívódíj.
-2003-ban Angliában Durham városában vendégszereplésen vettek részt.
-2004. január 10: Tiszafüred Önkormányzatának képviselő testületétől megkapta a ” Tiszafüredért” kitüntetést.
-2004. Vendégszereplés a Sajószentpéteri Mazsorett Együttessel Horvátországban, Szerbiában, Montenegróban.
-2005. Kulturális Fesztiválon való részvétel, Portugáliában.
-2006. Kulturális Fesztiválon való részvétel, Portugáliában.
-2007. július 02-09: Olaszország- Petriolo- IV. Nemzetközi Fúvószenekari Mazsorett Fesztivál.
-2008. Nemzetközi Fúvószenekar és Mazsorett Fesztivál- Olaszország Cologna Paesa városában
-2009. Kulturális Fesztiválon való részvétel, Portugáliában.
-2011. Nemzetközi Kulturális fesztivál Olaszországban.
-2011.Nemzetközi Mazsorett és fúvószenekari Fesztiválon való részvétel–Plońsk (Lengyelország)
-2012. Nemzetközi Mazsorett és Fúvószenekari Fesztiválon való részvétel–Plońsk (Lengyelország)
-2012. Kulturális Fesztiválon való részvétel, Portugália- Lamego városában.
-2013. Kulturális Fesztiválon való részvétel, Olaszország – Maggione városában.
-2015. VI. Demecseri Fúvószenekari Fesztivál és Minősítő Verseny
-2015. Fúvószenekari fesztivál (Olaszország – St. Omero)
-2015. 46. Debreceni Virágkarnevál
-2016. Portugál vendégszereplés (Lamego)
-2017. "XV. Zemaiciu Dudu Svente" (Mazeikiai, Litvánia)
-2017. Wrzesniai Fúvószenekari Fesztivál és Verseny
-2018. XIII. Europejska Parada Orkiestr Detych (Plonsk - Lengyelo.)
-2018. "Balkan Folk Fest" (Bulgária, Várna)
-2019. Német vendégszereplés (Dippoldiswalde)
-2019. Portugál vendégszereplés (Lamego)
-2021. 52. Debreceni Virágkarnevál
Kiszenekar
2013. október 1-én magalakult iskolánk kiszenekara. Tagjai többnyire azon alsós növendékeink, akik zenei tanulmányuk kezdetén állnak. A zenekar lehetőséget ad számukra az együttzenélés örömeinek megtapasztalására és egyben utánpótlást biztosít a "nagy" zenekar számára. Az induló létszám 20 fő volt, de ez a létszám folyamatosan gyarapszik, ami egyre szélesebb repertoár előadását teszi lehetővé. Jelenleg az együttes többnyire könnyebb fúvószenekari darabokat, átiratokat játszik, melyeket zeneiskolai és városi rendezvényeken hallhat a közönség.
Csengettyű együttes
A világon számos csengettyűfajta létezik. Ezek közül a kínai harangok és az amerikai csengettyűk a legelterjedtebbek.
A magyar csengettyűket a – japán ritmuskészség-fejlesztő csengettyűk mintájára – egy magyar hangszergyártó cég a Xilo-Ton KFT fejlesztette ki 1996-ban, Balázs Oszkár zeneszerző, ütőtanár közreműködésével.
A tiszafüredi Fekete László Zeneiskolában 2016-ban alakult meg a csengettyű együttes a „B” tagozatos gyerekekből. Gál-Mohos Marianna tanárnő javaslatára az iskola rendelt egy 30 darabból álló készletet a hangolt csengettyűkből.
A szolfézs órák keretei között ismerkedtek meg a gyerekek a csengettyűk hangjával és használatával. Kezdetben egy szólamban játszottak, majd 2 év alatt eljutottak a 4 szólamú játékig.
Mára jellemzően szolfézs alapvizsgát tett tanulóink választhatják az együtesben való részvételt kamara óra keretein belül.
Tiszafüredi Ütőegyüttes
Iskolánk ütőtanszakos növendékeiből álló kamaraegyüttes 2021-ben alakult, jellemzően tiszafüredi fellépései mellett az Észak-Magyarországi Zene- és Művészeti Iskolák XV. Regionális Kamarazenei Találkozóján a szakmai zsűri a versenyen elérhető legmagasabb díjjal, Kiemelt Nívódíjjal értékelte a tanulók versenyprodukcióját.
Fekete László
1916-2003
Iskolánk névadója 1916. április 5-én született Budapesten. Édesanyja: Bornemissza Klementina (Báró Vécsey Zsófia leszármazottja), édesapja: Fekete László (Pásztó jegyzője). Zenei képzése során lehetősége nyílt Kodály Zoltántól és Bárdos Lajostól tanulni, akik nagy hatással voltak munkásságára.
Bár élete nagy részét máshol töltötte, a városunkban végzett munkája meghatározó volt zenei életünkre. 1955-1965-ig élt és dolgozott Tiszafüreden családjával.
A megye körzeti karnagya volt a tiszafüredi és kunmadarasi járásban. Sikeres énekkari találkozók, seregszemlék rendezője, szereplője és zsűritagja. A járások helységeiben működő népi zenekarokat szerepeltette a seregszemléken, az összénekkarok népdal csokrainak kerete képpen. A 300 tagú tiszafüredi egyesített kórusok hortobágyi és jászsági népdalcsokráról rádiófelvétel is készült. A felvételen a Bari testvérek népi zenekara kísér. Számtalan műsoros hangverseny, tanulmányi kirándulások, opera látogatások szervezése, karnagyi tanfolyamok és községi ünnepségek fűződnek a nevéhez.
A Tiszafüreden töltött évei után Turán folytatta munkásságát. Egészen élete végéig ott élt családjával. 2003. február 23-án hunyt el.
Kitüntetései:
1978. Kiváló munkájáért
1979. Pedagógus Szolgálati Emlékérem
1988. 50 éves Aranyoklevél
1994. Turáért Emlékérem, több évtizedes, kimagasló közéleti tevékenységéért és példamutatásáért
1995. Jászberényi Tanárképző Főiskola kitüntetése régi tanítványának
1996. Gyémántoklevél 60 éve a pályán, Jászberény
1998. „Turai Gyermekekért
2000. Lajtha László-díj – életművének elismeréseként kitüntetés
2001. Jászárokszállás Városáért kitüntetés
A szervezett, nyilvános zeneoktatás Tiszafüreden 1955-1985 - Dr. Vadász István nyugalmazott múzeumigazgató gyűjtése
1982.09.01. - 1988.01.31.
Szabó Katalin
1988.02.01. - 1988.07.31.
Balla Tibor (M.b.)
1988.08.01. - 1995.07.31.
Rőmer Ottó
1995.08.01. - 1999.01.30.
†Szalóczi Miklós
1999.02.01. - 1999.06.30.
Dósa Katalin (M.b.)
1999.07.01. - 2001.06.30.
Dósa Katalin
2001.07.01. - 2001.11.14.
Benke Éva (M.b.)
2001.11.15. - 2013.07.31.
Szőkéné Csorba Erzsébet
2013.09.01. - 2014.01.31.
Benke Éva (M.b.)
2014.02.01. - 2020.08.02.
† Kőmíves Miklós Mihály
2020.09.01. - 2021.01.22.
Kerekes András (M.b.)
2021.01.23. -
Kerekes András